Ambíciou tohto projektu boli od jeho počiatkov veľké koncertné pódiá, čo sa kapele nakoniec a podarilo.
Makar Čudra vznikol počiatkom roku 1987 okolo osobnosti gitaristu Ivana Kutného a textára Viktora Mikláša. V prvej „pionierskej“ zostave, ktorá ale urobila na kapele tú najťažšiu „špinavú robotu“ bez uznania a odmeny, to je aranžovanie skladieb a nahrávanie demo snímkov, spieval nezabudnutežný Šaňo Virág, ktorý si s Čudrom vychutnal len jediný koncert, niekedy v lete 1987 v košickom amfiteátri. Ďalšími baníkmi tejto prvej zostavy boli aj gitarista Peťo Schnábel, basák Vlado Sejna a bubeník – veľký mediátor Lubo Čellár, ktorý má najväčšiu zásluhu na tom, že vôbec Makar Čudra vznikol.
Spevák Šaňo Virág skoro avizoval svoj odchod a na svoj prvý a posledný koncert s Čudrom v Košiciach priviedol za seba už aj novú náhradu. Vtedy sa prvý raz predstavil nový spevák, košičan Peter Slivka, ktorý sa rovno s kapelou sťahoval do Bratislavy. Kapelník Ivan Kutný mal k dispozícii k Peťovi Slivkovi novú zostavu. Na bicie doslova „búchal“ Ernest Zelina, basu obslúžil Vlado Sucháň a druhú gitaru hral Vlado Jurča. Boli to všetko chalani, ako sa povie „vyberaní“. V krátkom čase sa dostala kapela do povedomia rockového publika. V r. 1988 sa rozbehli prvé koncerty, nahrávanie snímok v štúdiách Čs. rozhlasu a v Opuse, prvé televízie. Jej divoké, v masmédiách tožko krát diskutované koncerty sa darilo „oficiálnej kultúre“ len ťažko pribrzďovať. ťažkotonážny vlak Makara Čudru bol rozbehnutý.
No ružový sen sa rýchlo rozplynul. Smerovanie speváka Petra Slivku už v tom čase nadobúdalo iné kontúry. Makar Čudra bol v jeho kariére len prestupná stanica. Po jeho odchode nastalo v rodine Makara Čudru ozajstné ticho, až sa zrazu objavil v skúšobni nový spevák, Otto Weiter. S príchodom Otta Weitera prešiel Makar Čudra z poloprofesionálnej dráhy pod krídla Slovkoncertu. Pri všetkých tých zmenách vymenili čudrovci aj svojho bubeníka. Stal sa ním výnimočný Stano Kertész z Nitry. Zasa sa roztočil kolotoč koncertov, televízií. Zdalo sa, že kariéra skupiny bude ďalej stúpať.
V r. 1989 mohli Makara Čudru vidieť aj rockeri v bývalom Sovietskom Zväze a v Bulharsku, už v novej zostave s Ottom Weiterom, ktorý nasadil agresivite kapely kráľovskú korunu. Konečne sa hrávali v rádiách skladby Makara Čudru, ako „Pán Pasteur“ a ich prvý hit „Strigy, na sabaát!“.
A to sa blížil november 89. Rockeri tiež chodili manifestovať, kapely nehrávali a jesť sa musí.
V lete r. 1990 niekoľko posledných koncertov, vždy proti niekomu, to bola už len labutia pieseň metalovej skupiny Makar Čudra, ktorá na jeseň r. 1990 odišla do zabudnutia. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
View All
Minimize